Váš prohlížeč je zastaralý a neposkytuje plnohodnotnou a bezpečnou práci na webu. Pro zlepšení uživatelského prostředí prosím aktualizovat prohlížeč.
Doživotní záruka Viz podrobnosti
Doprava nad 3000 Kč zdarma
14 denní garance vrácení peněz

Reflektor. Średnica soczewki obiektywowej: 150 mm. Ogniskowa: 750 mm

Barva Base color
Včetně DPH
Cena platí pouze pro internetový obchod a může se lišit od cen v maloobchodních prodejnách.
Dostupnost
Příslušenství

Jednoduchý hvězdářský dalekohled se zrcadlovým objektivem o průměru 150 mm a ohniskovou délkou 750 mm na rovníkové montáži EQ-3.

Zrcadlový dalekohled na rovníkové montáži – vhodný pro příležitostné nahlédnutí do vesmíru.

Zrcadlový objektiv má průměr 150 mm a můžete jím dobře pozorovat krátery na Měsíci, kotoučky jasných planet, fáze Venuše, prstence Saturna, jasnější mlhoviny, hvězdoskupy a galaxie. Neuvidíte sice barevné obrázky, jaké jsou na fotografiích NASA, nicméně můžete zažít vzrušující chvíle při vyhledávání objektů ve vesmíru, které nejsou prostým okem bez dalekohledu viditelé. Spolu s mapou hvězdné oblohy nebo aplikací na chytrém telefonu se můžete naučit poznávat jednotlivá souhvězdí, hvězdy, dvojhvězdy a mezi nimi mlhoviny, galaxie a hvězdokupy.

Objektiv o průměru 150 mm
Zrcadlo o průměru 150 mm má velký aperturní poměr 1/5 a pojme až 450x více světla než pouhé oko bez dalekohledu. Můžete tedy lépe rozeznat i méně kontrastní objekty jakými jsou mlhoviny, hvězdokupy a galaxie. Dalekohled neobsahuje žádnou další vestavěnou čočku pro prodloužení ohniska. Objektiv nemá barevnou vadu.

Jednoduchá rovníková montáž EQ3
Pomocí jednoduché rovníkové montáže můžete pohodlně sledovat objekty i přes jejich zdánlivý pohyb na obloze. Stačí pouze zorientovat montáž a nastavit sklon polární osy, a pak již snadno udržíte pohybující se objekt v zorném poli otáčením pouze kolem hodinové osy. Naučíte se pracovat s rovníkovou montáží a ověříte si, že se Země otáčí.

Montáž Omegon EQ-3 není sice pro tento průměr dalekohledu příliš stabilní, ale pro vizuální pozorování je plně dostačující. Pokud budete dalekohled používat na běžné koukání na hvězdy, planety a Měsíc, pak s EQ-3 montáží v klidu ušetříte částku několika tisíc korun. Pokud však máte větší ambice a budete chtít soustavněji pozorovat a objevovat i velmi jemné objekty, budete potřebovat montáž stabilnější.

Součástí dalekohledu jsou dva okuláry Plössl 25 mm (zvětšení 30x) a Plössl 6,5 mm (zvětšení 115x). Barlow násobič 2x, který dává s okuláry zvětšení 60x a 330x. Maximální využitelné zvětšení dalekohledu je 300x, takže dodávané příslušenství dobře využije kapacitu dalekohledu. Pouze u max. zvětšení 300x je potřeba počítat s tím, že nejspíš zůstane nevyužité, jelikož díky teplotním turbulencím atmosféry je za ideálních podmínek použitelné zvětšení cca 200x, ale vyzkoušet jej samozřejmě můžete. Hvězdářské dalekohledy mají úzké zorné pole, proto je vyhledávání objektů docela obtížné. Z toho důvodu se používají hledáčky, které mají velké zorné pole a pokud jsou s dalekohledem dobře sosené, výrazně usnadní vyhledávání objektů. Rovníková montáž se upevňuje k lehkému, ale stabilnímu hliníkovému stativu s měnitelnou výškou. Dalekohledem se mohou pohodlně dívat i malé děti.

Výhody:

 • Světelný objektiv o průměru 150 mm
 • Okulárový výtah s průměrem 1,25" (31,7 mm)
 • Jednoduchá rovníková montáž
 • Kompaktní rozměry – délka tubusu je pouhých 66cm
 • Okuláry a Barlow
 • Zvětšení 115x je výborné pro pozorování detailů na Měsíci a jasných planetách
 • Záměrný hledáček s červeným LED bodem
 • Hliníkový stativ s měnitelnou výškou

Parametry:

 • Objektiv : zrcadlo o průměru 150 mm, ohnisková délka 750 mm, aperturní poměr 1/5
 • Max. viditelná hvězdná velikost: 12,7 magnitudy (za ideálních podmínek)
 • Rozlišovací schopnost: 0,77" (za ideálních podmínek)
 • Rozměry tubusu: 660x185 mm
 • Stativ: 71–121 cm
Odešlete svůj dotaz