Váš prohlížeč je zastaralý a neposkytuje plnohodnotnou a bezpečnou práci na webu. Pro zlepšení uživatelského prostředí prosím aktualizovat prohlížeč.
Doživotní záruka Viz podrobnosti
Doprava nad 3000 Kč zdarma
14 denní garance vrácení peněz

Pro pohodlné pozorování je nezbytný stativ. Když je pozorovací dalekohled namontovaný na stativu, budou vaše ruce volné a obraz dalekohledu stabilní. Použití stativu zabraňuje vibracím a díky tomu bude obraz ostřejší. Zde najdete speciální i standardní fotografické stativy.

Na co si dát pozor při výběru stativu pro snímky z nadhledu?

Úhel sklonu hlavy stativu. Pokud potřebujete stativ pro snímky z nadhledu, všímejte si modelů s širokým úhlem sklonu hlavy fotoaparátu ve vertikální i horizontální rovině. Čím širší je úhel sklonu, tím více má fotograf možností pořídit skvělý snímek.

Hmotnost stativu. Pokud se chystáte vzít si s sebou na výlet stativ, například pro fotografování divoké přírody, je nejlepší věnovat pozornost jeho hmotnosti. Je třeba si uvědomit, že těžké stativy jsou obvykle stabilnější a lépe absorbují vibrace fotoaparátu. Chcete-li zlepšit stabilitu lehkého stativu, zavěste na něj brašnu s přídavným závažím.

Typ stativu v závislosti na jeho konstrukci. Různé stativy se vyrábějí pro různé podmínky s různou hmotností, rozměry a konstrukcí. Nejoblíbenější konstrukcí je stativ skládající se ze tří nohou se středovou tyčí. Může na něj být instalována otočná hlava s pevným fotoaparátem nebo jiným zařízením. Monopod používá jako podpěru pouze jednu tyč. Hlavní výhodou monopodu je jeho nízká hmotnost a malé rozměry.

Typ stativu v závislosti na místě jeho instalace. Stolní stativy by se měly při fotografování instalovat na stůl, kámen nebo jiný rovný povrch. Hlavní výhody těchto stativů: nízká hmotnost, kompaktní rozměry, nízká cena; jsou ideální pro makrofotografii. Mnoho stolních stativů můžete nosit v kapse, protože mají malé rozměry a nízkou hmotnost. Jejich hlavní nevýhodou však je, že bez přídavné podpěry není možné fotografovat ve větší výšce. Nejoblíbenějším typem jsou podlahové stativy. Mají dostatečnou délku a umožňují fotografovat za jakýchkoliv podmínek, a tak jsou tyto stativy nejvhodnější pro bezzrcadlový fotoaparát.

Filtry